Picking List

Picking list to technika zarządzania magazynem, w której zamówienia są kompletowane i dostarczane przy użyciu list. Lista składa się z elementów, które są potrzebne do wykonania danej pozycji zamówienia. Aby wdrożyć picking list w magazynie, firma powinna najpierw wybrać odpowiedni system informatyczny do celów magazynowych. System ten będzie śledził pozycje na lokalnym magazynie i generował listy do pobrania.

Podziel się informacją

Picking list to narzędzie, które zrewolucjonizuje zarządzanie magazynem. Jego zastosowanie przynosi liczne korzyści. Najważniejszą z nich jest zwiększenie efektywności. Odpowiednio wdrożona metoda picking list może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

Zarządzanie magazynem staje się prostsze i bardziej zorganizowane. Zanim jednak picking list zacznie działać na pełnych obrotach, trzeba go właściwie wdrożyć. Proces wdrożenia wymaga starannej analizy. Każdy magazyn jest inny, więc metodyka musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Ostatecznym celem jest zapewnienie wygodnego i dokładnego składania i dostarczania zamówień.

PICKING LIST

Przygotowany dokument zawiera szczegółową listę pozycji z dokładnością do miejsca składowania, numerów partii, albo też nośnika.

Nie można zapomnieć o szkoleniu pracowników. Nawet najlepszy system nie zadziała, jeżeli pracownicy nie będą wiedzieli, jak go stosować. Dlatego tak ważne jest ich przeszkolenie. Szkolenie nie tylko ułatwi pracę, ale też zminimalizuje błędy. Błędy są kosztowne, więc ich redukcja to duży atut.

Po wdrożeniu systemu warto również przeprowadzić audyt. Audyt pokaże, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli wyniki będą pozytywne, można zacząć myśleć o rozbudowie systemu. Dobre zarządzanie magazynem to podstawa, która umożliwia rozwój firmy.

Wdrożenie picking list to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Jednak korzyści, jakie niesie, są warte tego wysiłku. Efektywność rośnie, produktywność wzrasta, a koszty maleją. To trzy kluczowe elementy, które decydują o sukcesie w zarządzaniu magazynem. Dlatego właściwe wdrożenie picking list jest inwestycją, która się opłaca.

Wydruk dokumentu listy pakowej, czyli picking list pozwala magazynierowi na zebranie towaru wg określonej ścieżki.

Aby wdrożyć picking list w magazynie, firma powinna najpierw wybrać odpowiedni system informatyczny do celów magazynowych. System ten będzie śledził pozycje na lokalnym magazynie i generował listy do pobrania.

Kolejnym krokiem jest określenie struktury magazynu. Magazyny mogą mieć różny rozmiar i konfigurację, dlatego należy upewnić się, że magazyn jest odpowiednio zorganizowany, aby zapewnić najwyższy poziom efektywności. W zależności od wielkości magazynu, jego struktura może ulec zmianie wraz z ilością towaru, który przetwarza.

Następnym krokiem jest stworzenie listy pozycji do kompletowania. Na listach do pobrania muszą znajdować się wszystkie elementy potrzebne do wykonania danego zamówienia. Mogą to być produkty, materiały, narzędzia, części itp. System informatyczny pomoże w stworzeniu listy produktów i umożliwi jej śledzenie.

Picking List

Ostatnim etapem jest przydzielenie listy do pracowników. Pracownicy mają za zadanie zebrać wymagane produkty, które zostaną wysłane do klienta. Przydzielenie list do pracowników musi odbywać się na podstawie ich umiejętności i doświadczenia.

W magazynach w których istnieje konieczność ścisłej kontroli lokalizacji, czyli miejsc składowania. Do przechowywanych towarów stosuje się znakowanie miejsc lokalizacji za pomocą specjalnych kodów – oznaczeń. Miejsca składowania znakuje się etykietą z jawnym określeniem unikalnego miejsca składowania, a także prezentacją tego w postaci kodu kreskowego. Kod kreskowy miejsca składowania generuje się na podstawie zdefiniowanej struktury magazynu w programie magazynowym. Podczas układania towarów na miejscach lokalizacji magazynier odczytuje kod towaru, jak również kod lokalizacji na którą kładzie towar. Dzięki tej operacji następuje jednoznaczne przypisanie w systemie informatycznym towaru do miejsca lokalizacji.

system WMS

W sytuacji, gdy w magazynie nie wykorzystuje się radiowego terminala, magazynierzy posługują się listą drukowaną na papierze. Szczegółowe rozpisanie artykułów, a także miejsc składowania pozwala na szybką obsługę operacji. Związanych zarówno z przyjmowaniem towarów jak i ich wydawaniem z magazynu.

Integracja z systemem ERP

System do obsługi magazynu wysokiego składowania może działać samodzielnie lub być zintegrowany z systemem ERP. Integracja usprawnia procesy, eliminując konieczność ręcznego zakładania bazy towarowej i kontrahentów oraz tworzenia dokumentów zleceń przyjęcia i wydania.

Dokumenty PZ i WZ rejestrowane w systemie ERP są traktowane jako zlecenia przyjęcia lub wydania przez oprogramowanie WMS. Na podstawie ogólnych informacji o ilości zleceń przyjęcia/wydania w systemie WMS rejestrowane są wewnętrzne dokumenty PZ i WZ, uwzględniając szczegóły, takie jak miejsce składowania, numery partii i numery nośników.

Zarejestrowane wewnętrzne dokumenty systemu WMS mogą być wydrukowane jako szczegółowe listy (picking list) lub dokumenty zagregowane, gdzie te same pozycje towarowe są zgrupowane i sumowane.

Picking list, czyli lista towarów do pobrania

Dokument wydania z magazynu wystawiany przez system ERP stanowi ogólną informację o pozycjach towarowych. Do wydania związanych najczęściej ze sprzedażą lub produkcją. W magazynie wysokiego składowania potrzebna jest jednaj lista szczegółowa w rozbiciu na poszczególne pozycje. Najczęściej wg miejsc składowania lub dodatkowo innych atrybutów np. terminu przydatności. Specyfikację poszczególnych sztuk ładunku do wydania można drukować z programu Studio magazyn WMS.net albo można obsługiwać ją za pomocą terminala radiowego z Windows Mobile (realizacja wydania na podstawie dokumentu magazynowego WZ).

Picking lista to dokument, który zawiera informacje o towarach do wydania z magazynu. Aby wdrożyć picking listę w magazynie, należy zorganizować pracę w następujący sposób:

  1. Określić potrzeby magazynu i ustalić, jakie towarów najczęściej wydaje się z magazynu. Może to pomóc w zaplanowaniu układu magazynu i ułatwić wydawanie towarów.
  2. Zdefiniować proces wydawania towarów i ustalić, jakie informacje powinny znaleźć się na picking liście. Może to obejmować m.in. kod towaru, ilość, jednostkę miary, miejsce składowania i inne dane.
  3. Stworzyć system kodów kreskowych lub innych oznaczeń, dzięki którym będzie można szybko i dokładnie odnajdywać towar w magazynie.
  4. Przeszkolić pracowników w zakresie obsługi picking listy i używania odpowiedniego oprogramowania lub narzędzi do jej wydruku i odczytu.
  5. Ustalić sposób przechowywania picking list i innych dokumentów związanych z wydawaniem towarów, tak aby były one łatwo dostępne dla pracowników.
  6. Monitorować pracę z wykorzystaniem picking listy i w razie potrzeby wprowadzać zmiany lub udoskonalać proces, aby był jak najbardziej efektywny.

Ważne, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni i mieli dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i informacji, tak aby wydawanie towarów z magazynu przebiegało sprawnie i bezproblemowo.Picking lista jest skutecznym narzędziem do zwiększenia efektywności i optymalizacji procesów magazynowych. Przed zaplanowaniem wdrożenia tej metody w swoim magazynie, przywódcy muszą zadbać o odpowiednią organizację pracy.

Zostaw nam wiadomość

Otrzymuj aktualizacje i ucz się od najlepszych

Więcej do odkrycia

Program WMS.net
Program WMS

Program WMS.net

Odkryj program WMS.net – zaawansowane rozwiązanie do zarządzania magazynem, które zwiększa wydajność i konkurencyjność Twojej firmy dzięki integracji systemów i funkcjom analitycznym. Program WMS.net to nowoczesne rozwiązanie w zarządzaniu magazynem.

Jakie znasz wady i zalety WMS?
System zarządzania magazynem

Jakie znasz wady i zalety WMS?

Czy wiesz, że WMS ma wady i zalety. System WMS jest złożonym systemem do zarządzania magazynami. Choć może on być korzystny dla wielu firm, istnieją też pewne wady i zalety,

Czy chcesz zwiększyć swój biznes?

napisz do nas i pozostań w kontakcie

Dowiedz się, jak pomogliśmy 100 najlepszym odnieść sukces.

Porozmawiajmy