Program internetowy WWW do zarządzania magazynem działa wyłącznie w przeglądarce - bez instalacji na stacji roboczej, bez lokalnego pliku wykonywalnego i bez sterowników konfigurowanych na każdym komputerze osobno. Użytkownik otwiera adres systemu tak samo, jak dowolną stronę internetową, loguje się i od razu pracuje na aktualnych danych magazynu. SoftwareStudio buduje takie rozwiązania od ponad piętnastu lat w technologii ASP.NET z bazą danych Microsoft SQL Server, łącząc wydajność aplikacji serwerowej z wygodą dostępu przez przeglądarkę. Rozwiązanie sprawdza się zarówno w jednoosobowym biurze spedycyjnym, jak i w rozproszonej sieci magazynów obsługiwanych jednocześnie przez kilkudziesięciu operatorów logujących się z różnych lokalizacji.

Jak działa program internetowy WWW dostępny przez przeglądarkę

W klasycznym programie desktopowym logika aplikacji i część danych znajdują się na dysku stacji roboczej, dlatego każdą instalację trzeba osobno skonfigurować i aktualizować. Program internetowy WWW odwraca ten układ - cała logika biznesowa, reguły magazynowe i baza danych działają na serwerze, a przeglądarka pełni wyłącznie rolę okna wyświetlającego interfejs. Gdy operator klika przycisk w systemie, żądanie trafia do serwera, ten wykonuje operację na bazie danych i odsyła gotowy wynik z powrotem do przeglądarki.

W praktyce wygląda to tak: operator wybiera w przeglądarce zlecenie kompletacji, klika przycisk potwierdzający pobranie towaru z lokalizacji, a przeglądarka wysyła to żądanie do serwera przez protokół HTTPS. Serwer sprawdza dostępność towaru w bazie danych, aktualizuje stan magazynowy i odsyła do przeglądarki gotowy widok kolejnej pozycji do skompletowania. Cały cykl trwa ułamek sekundy, a użytkownik nie zauważa, że między jego kliknięciem a wynikiem na ekranie dane dwukrotnie przemierzyły połączenie internetowe.

Ekran programu internetowego WMS uruchomionego w przeglądarce internetowej

Model cienkiego klienta w architekturze webowej

Taki podział pracy nazywa się modelem cienkiego klienta - stacja robocza pozostaje "cienka", bo nie przechowuje ani nie przetwarza danych magazynowych lokalnie, a jedynie renderuje interfejs przesłany przez serwer. W praktyce oznacza to, że dwa komputery o zupełnie różnej mocy obliczeniowej obsłużą ten sam program internetowy WWW z podobną wydajnością, o ile tylko mają stabilne połączenie z Internetem. Model cienkiego klienta różni się od wersji Framework, w której aplikacja instaluje się lokalnie i łączy się z bazą danych z poziomu stacji roboczej.

Zalety architektury webowej w zarządzaniu magazynem

Dostęp przez przeglądarkę przekłada się na kilka praktycznych korzyści dla firm prowadzących magazyn, niezależnie od jego wielkości i branży.

  • Brak instalacji na stacji roboczej. Nowego pracownika wystarczy wyposażyć w komputer z przeglądarką, bez wizyty działu IT przy każdym stanowisku z osobna.
  • Jedna, spójna wersja systemu dla wszystkich użytkowników. Operator w magazynie i księgowa w biurze widzą te same dane w tej samej chwili, bez rozjazdu wersji.
  • Mniejsze wymagania sprzętowe po stronie klienta. Najbardziej wymagające operacje wykonuje serwer, więc stacje robocze nie muszą być regularnie wymieniane na mocniejsze.
  • Łatwiejsze skalowanie liczby stanowisk. Dodanie kolejnego użytkownika sprowadza się do utworzenia konta, bez zakupu i konfiguracji nowej licencji instalacyjnej.

Rozwój i utrzymanie systemu po stronie serwera

Ponieważ cała logika programu internetowego WWW znajduje się w jednym miejscu - na serwerze aplikacyjnym - nowa funkcja lub poprawka trafia do wszystkich użytkowników w chwili wdrożenia, bez potrzeby dystrybucji pliku instalacyjnego na kolejne stanowiska. Z punktu widzenia architektury oznacza to jeden punkt wdrożenia zamiast wielu kopii tego samego programu rozproszonych po stacjach roboczych. W wersji Framework każda instalacja działa niezależnie, więc dwie stacje robocze mogą przez pewien czas korzystać z różnych wersji tego samego modułu - w architekturze webowej taka sytuacja nie występuje, bo przeglądarka za każdym razem pobiera bieżący interfejs bezpośrednio z serwera. Dla zespołu odpowiedzialnego za rozwój systemu oznacza to też prostszy proces testowania - nową funkcję sprawdza się raz, na jednym środowisku serwerowym, zamiast na wielu konfiguracjach sprzętowych klientów.

Dostęp z dowolnego urządzenia i lokalizacji

Ponieważ jedynym wymaganiem po stronie użytkownika jest przeglądarka, z programu internetowego WWW korzysta się z komputera biurowego, laptopa, tabletu oraz terminala mobilnego z systemem Android - bez różnic w dostępnych funkcjach. Kierownik magazynu sprawdza stany magazynowe ze smartfonu podczas rozmowy z dostawcą, a dyrektor operacyjny przegląda raporty z domu, korzystając z tej samej przeglądarki co na stanowisku w biurze. Ta sama zasada obejmuje oddziały firmy rozproszone geograficznie - każda lokalizacja loguje się do wspólnego systemu, bez potrzeby instalowania osobnej kopii programu w każdym magazynie.

Telefon, tablet i terminal mobilny jako urządzenia do pracy w programie internetowym WWW

Program internetowy WWW a aplikacja desktopowa - porównanie

Wybór między dostępem przez przeglądarkę a instalacją lokalną zależy od specyfiki stanowiska i infrastruktury firmy. Poniższe zestawienie porządkuje najważniejsze różnice między obiema architekturami.

CechaProgram internetowy WWWAplikacja desktopowa (wersja Framework)
InstalacjaNie wymaga instalacji, uruchamia się w przeglądarceInstaluje się na każdej stacji roboczej z osobna
AktualizacjeWdrażane centralnie na serwerze, dostępne od razu dla wszystkichWymagają aktualizacji pliku instalacyjnego na każdym komputerze
Dostęp z wielu urządzeńKomputer, tablet, terminal mobilny - bez różnic funkcjonalnychOgraniczony do stacji, na której zainstalowano program
Wymagania sprzętoweNiskie, większość przetwarzania odbywa się na serwerzeWyższe, aplikacja korzysta z zasobów lokalnego komputera
Praca offlineWymaga aktywnego połączenia z InternetemMożliwa krótkotrwała praca bez połączenia z serwerem
Interfejs wielookienkowyOgraniczony do możliwości przeglądarki (karty, zakładki)Pełna praca wielookienkowa w stylu pakietu Office

Zestawienie pokazuje, że żadna z architektur nie jest uniwersalnie lepsza - program internetowy WWW wygrywa tam, gdzie liczy się dostęp z wielu miejsc i minimalna obsługa stanowisk, a wersja Framework sprawdza się przy intensywnej pracy wielookienkowej na jednym stanowisku magazynu. Część firm korzysta z obu wariantów jednocześnie: operatorzy na hali pracują w przeglądarce na terminalach mobilnych, a dział księgowości korzysta z wersji Framework przy rozliczeniach wymagających otwierania wielu dokumentów naraz.

Wymagania techniczne pracy w przeglądarce

Uruchomienie programu internetowego WWW nie wymaga przygotowania stanowiska w sposób znany z instalacji tradycyjnego oprogramowania. Wystarczą trzy elementy.

  1. Aktualna przeglądarka internetowa - Chrome, Edge, Firefox lub inna oparta na silniku zgodnym ze standardami HTML5, bez konieczności instalowania wtyczek.
  2. Stabilne połączenie z Internetem - przepustowość wystarczająca do przesyłania zapytań i wyników w czasie zbliżonym do rzeczywistego, bez wymogu łącza o wysokiej przepustowości.
  3. Login i hasło przypisane do roli użytkownika - konto tworzy administrator systemu, przypisując zakres uprawnień odpowiedni do stanowiska pracy.

Nie trzeba instalować sterowników ani dodatkowego oprogramowania, poza ewentualną integracją z lokalną drukarką etykiet lub skanerem kodów kreskowych podłączonym do stanowiska. Cała pozostała funkcjonalność - dokumenty magazynowe, kartoteki, raporty - działa bezpośrednio w oknie przeglądarki.

Korzyści z korzystania z programu WMS.net w wersji internetowej WWW

Bezpieczeństwo połączenia - HTTPS i autoryzacja

Dostęp przez przeglądarkę budzi naturalne pytanie o bezpieczeństwo danych przesyłanych poza siecią lokalną firmy. Program internetowy WWW od SoftwareStudio zabezpiecza połączenie na kilku poziomach jednocześnie.

Cała komunikacja między przeglądarką a serwerem szyfrowana jest protokołem HTTPS, co uniemożliwia odczytanie lub podmianę przesyłanych danych w trakcie transmisji. Dostęp do systemu wymaga zalogowania się indywidualnym loginem i hasłem, a każde konto ma przypisany zakres uprawnień odpowiadający roli w strukturze magazynu - operator kompletacji nie zobaczy na przykład zestawień finansowych dostępnych dla kierownika. Sesja użytkownika wygasa automatycznie po okresie bezczynności, co ogranicza ryzyko pozostawienia otwartego systemu na współdzielonym stanowisku.

Każda operacja wykonana w programie internetowym WWW - przyjęcie towaru, wydanie, korekta stanu - zapisywana jest w bazie danych wraz ze znacznikiem czasu i identyfikatorem zalogowanego użytkownika. Taki zapis zdarzeń działa niezależnie od urządzenia, z którego korzystano - operacja wykonana z tabletu na hali magazynowej pozostawia taki sam ślad jak operacja wykonana z komputera biurowego. Dzięki temu w razie rozbieżności w stanach magazynowych administrator systemu w kilka chwil ustala, kto, kiedy i z jakiego stanowiska wprowadził konkretną zmianę, bez przeszukiwania papierowej dokumentacji.

Wskazówka

Przy pracy na terminalach współdzielonych przez kilku operatorów warto skrócić czas automatycznego wygasania sesji w ustawieniach systemu - to proste zabezpieczenie ogranicza ryzyko przypadkowego wprowadzenia danych na cudzym koncie.

Zastosowania programu internetowego WWW w logistyce

Architektura webowa sprawdza się w firmach o różnym profilu działalności - łączy je potrzeba dostępu do jednego systemu z wielu miejsc jednocześnie.

  • Sklepy internetowe bez własnego magazynu. Obsługa zamówień i operacji magazynowych realizowana zdalnie, z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.
  • Firmy wielooddziałowe. Centralny wgląd w stany wielu lokalizacji z poziomu jednej przeglądarki, bez instalowania osobnej kopii systemu w każdym oddziale.
  • Operatorzy logistyczni 3PL. Klienci logują się do własnego widoku stanów magazynowych bez dostępu do danych pozostałych kontrahentów.
  • Zespoły pracujące zdalnie lub hybrydowo. Kierownicy i dział zakupów sprawdzają dane magazynowe spoza siedziby firmy, bez konfigurowania VPN dla aplikacji desktopowej.

Integracja z systemami ERP i e-commerce

Program internetowy WWW nie działa w oderwaniu od pozostałych narzędzi firmy - integruje się z systemami ERP, takimi jak SAP, Comarch Optima czy Microsoft Dynamics, oraz z platformami sprzedażowymi przez REST API i Web Services. Zamówienie złożone w sklepie internetowym trafia automatycznie do kolejki kompletacji, a po nadaniu przesyłki status aktualizuje się jednocześnie w programie magazynowym i na platformie sprzedażowej, bez ręcznego przepisywania danych między systemami.

Niezależnie od skali integracji, wdrożenie programu internetowego WWW warto poprzedzić rozmową z zespołem SoftwareStudio o wymaganiach dotyczących konfiguracji oraz o modelu hostingu - na serwerach dostawcy, w chmurze lub na infrastrukturze klienta. Różnice między tymi modelami hostingu, w tym pytanie o odpowiedzialność za serwery i kopie zapasowe, opisano osobno na stronie magazynu w chmurze.