Operacje magazynowe

Obsługa magazynu obejmuje wspieranie wszystkich procesów organizacyjnych, w których materiały i produkty poruszają się w i wychodzą z magazynu. Pracownicy magazynu muszą być na bieżąco z porządkiem magazynowym, zapasem zasobów oraz dostawami produktów. Do ich zadań należy wykonywanie list zaopatrzeniowych i sprawdzenie ich zgodności z planem zakupów firmy oraz ich dostawców. Co więcej, powinni oni prowadzić regularne kontrole jakości i zakazywać nieautoryzowanych dostaw lub przemieszczania się produktów.

Podziel się informacją

Operacje magazynowe

Jeśli jesteś zainteresowany efektywną obsługą magazynu, to musisz pamiętać o operacjach magazynowych. Nowoczesne magazyny to skarbnice towarów i materiałów dla coraz bardziej wymagających firm. Aby jednak zachować konkurencyjność, musisz stale doskonalić swoją działalność. Przeprowadzając operacje magazynowe, masz szansę na usprawnienie procesów w magazynie.

Używając prostych przykładów, czynności związane z obsługą magazynu obejmują wszystko, od prostych zadań wprowadzania danych do bazy danych magazynowych przez składowanie, zliczanie i zarządzanie towarami aż do ich organizowania, pakowania i rozładowywania. Wszystkie te działania służą do zapewnienia spójnego i wydajnego procesu magazynowania, a magazynier potrzebuje nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także wiedzy na temat technologii magazynowych i systemów informatycznych.

Aby zachować kontrolę nad operacjami magazynowymi, warto skorzystać z odpowiedniego oprogramowania.

Jeśli zajmujesz się zarządzaniem magazynem, pamiętaj, że wykonywanie różnych czynności w magazynie wymaga rejestracji usług dodatkowych oraz ewidencji kosztów z nimi związanych.

Każdy dokument przyjęcia, a także wydania z magazynu może mieć dopisane dowolne pozycje. Pozycje usług stanowiących wartość dodaną do operacji przyjęcia oraz wydania. Przykładowe operacje magazynowe związane z obsługą magazynu są czynności związane z przepakowaniem towaru. Następuje to z jednej jednostki logistycznej w inną, oklejanie, czy też foliowanie itp. Każdą z tych czynności traktuje się jako usługę dodaną. Nie tylko jako oddzielne zapisy w rejestrze usługa, ale także w powiązaniu z dokumentami przyjęcia do magazynu i wydania z magazynu.

Bezpośrednio odnoszące się do określonego kontrahenta. Zapisane w ten sposób dane służą do raportowania i zestawiania kosztów usług dodatkowych. Wraz z możliwością analizy wykorzystania pracy magazynu wynikającej z prac dodatkowych.

Operacje magazynowe

Operacje magazynowe – logistyka magazynowa

Dobrze przeprowadzony proces wdrażania, albo też modernizacji procesów logistycznych oraz dobór odpowiedniego sprzętu do obsługi systemów regałowych przynosi wymierne oszczędności finansowe. Wyklucza błędy związane np. z dopasowaniem odpowiedniego korytarza roboczego czy wysokości obsługiwanych poziomów składowania. Dobry Operator logistyczny korzysta z nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspomagających codzienną pracę magazynu.

Operacje magazynowe – komisjonowanie

Komisjonowanie – order picking – polega na przepakowaniu towarów i rejestruje się przez dokumenty: rozładunek palet, czyli wydanie do przepakowania oraz załadunek towaru na inne palety (przyjęcie z przepakowania). Przy przepakowaniu towaru na mniejsze palety wymaga się zastosowania odpowiedniego współczynnika kosztów magazynowania.

Operacje wewnętrzne

Wszelkiego typu procesy w magazynie realizować można za pomocą przenośnych terminali z czytnikami kodów kreskowych np. Symbol Motorola z Windows Mobile lub Windows CE podłączonych drogą radiową bezpośrednio (on-line) z bazą danych. System obsługi terminali stanowi dodatkowy moduł systemu magazynowego. Operacje wewnętrzne polegające na przemieszczenia towarów pomiędzy strefami w obrębie jednego magazynu. Mogą dotyczyć reorganizacji magazynu, umieszczenia konkretnego nośnika w gnieździe, a także kompletacji nowego nośnika.

Zobacz nasze wersje DEMO

Odkryj świat możliwości. Kliknij i zainspiruj się naszą stroną z wersjami DEMO już dziś!

Więcej do odkrycia

RS - Random Storage
System WMS

Czym jest RS (Random Storage)?

Random Storage (RS) to innowacyjna metoda składowania towarów, którą można skutecznie wdrożyć przy użyciu systemu WMS, takiego jak Studio WMS.net.

COLS (Closest Open Location Storage)
WMS system

Co to jest COLS (Closest Open Location Storage)?

Closest Open Location Storage (COLS) to metoda składowania, w której towar jest umieszczany w najbliższym dostępnym miejscu. System automatycznie wskazuje najbliższą wolną lokalizację, co znacznie skraca czas transportu towarów wewnątrz

program do zarządzania transportem
Linkway

Program do zarządzania transportem od Linkway

Softwarepedia prezentuje Linkway jako innowacyjne oprogramowanie dla logistyki, które rewolucjonizuje zarządzanie transportem. Nasz program TMS wyróżnia się na tle konkurencji dzięki zaawansowanym funkcjom.

Czy chcesz zwiększyć swój biznes?

napisz do nas i pozostań w kontakcie

Dowiedz się, jak pomogliśmy 100 najlepszym odnieść sukces.

Porozmawiajmy