Licencja na oprogramowanie

Z SoftwarePedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Licencja na oprogramowanie daje użytkownikowi prawo do korzystania z oprogramowania w licencjonowanym środowisku, niektóre oprogramowanie pochodzi z licencji, gdy półki, lub licencji OEM gdy powiązane ze sprzętem. Inne oprogramowanie pochodzi z licencji wolnego oprogramowania, udzielenie odbiorcę prawa do modyfikowania i rozpowszechniania oprogramowania. Oprogramowanie może być również w postaci freeware lub shareware.

Licencjonowanie oprogramowania


Oprogramowanie komputerowe musi być "załadowany" do stacji składowania (np. dysku twardego, pamięci lub pamięci RAM). Kiedy program jest ładowany, komputer jest zdolny do wykonywania programu. Komputery działają wykonując program komputera. Wiąże się to z przechodzącą instrukcji aplikacji, przez oprogramowanie systemowe, do urządzeń które ostatecznie otrzymuje instrukcję jako kodu maszynowego. Każda instrukcja powoduje, że komputer do przeprowadzenia operacji - przenoszenie danych, wykonywanie obliczeń, lub zmiany przepływu sterowania instrukcji.

Program nie może być dostatecznie kompletne do wykonania przez komputer. W szczególności, może wymagać dodatkowego oprogramowania z biblioteki oprogramowania, aby być kompletny. Taka biblioteka może zawierać elementy oprogramowania wykorzystywane przez programy samodzielne, ale które nie mogą pracować na własną rękę. Tak więc programy mogą zawierać standardowe procedury, które są wspólne dla wielu programów, pochodzących z tych bibliotek. Biblioteki mogą również zawierać "Stand-Alone" programy, które są aktywowane przez jakiegoś zdarzenia komputera i / lub wykonać jakąś funkcję (np., "sprzątanie" komputera), ale nie zwraca dane do ich programu wywołującego. Biblioteki mogą być wywoływane przez jeden do wielu innych programów, programy mogą wymagać od zera do wielu innych programów.

Zobacz także

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj