Księgowość

Z SoftwarePedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość wielu osobom łączy się z pracochłonnym wypełnianiem ciężkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad kalkulatorem oraz tajemniczymi przeliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie ten opis pasuje trochę do kadru z filmu, niżeli do sytuacji życiowej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do fachowych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie konstruuje jakichkolwiek rachunków i nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym resortem w każdej firmie, choćby wtedy, kiedy jest dokonywana zdalnie i tym samym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej naczelnych zadań włącza się: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, interpretowanie badań statystycznych, wpisywanie informacji do systemu księgowego, liczenie zobowiązań głównie dla przeróżnych instytucji, m in. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość wraz z pozyskiwaniem kompetencji wnioskować o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Z pewnością najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o obieg środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się sprawami oficjalnymi, kieruje pracownikami oraz dba o postęp swojego działu.

Osoba zajmująca się księgowością może też otworzyć własną działalność gospodarczą, a więc rozwijać osobiste biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Interesantów. Tutaj jednakże obowiązkowa jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udokumentować praktyczne umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (po ukończeniu odpowiednich studiów). Żeby dostać pracę jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie proste. Musimy koniecznie opanować wybrane imperatywy, łącznie z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo mieć więc szeroką wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku konieczne jest zakończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalności na wybranych uczelniach potrafią się troszeczkę od siebie różnić). Nie chodzi w tym miejscu o zaprezentowanie stopnia magistra, tylko o optymalną wiedzę. A tej nie da się uzyskać na pozostałych specjalizacjach. Później księgowa musi zyskać certyfikat księgowego, jeśli pragnie, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą ubiegać się osoby posiadające doświadczenie w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, musi posiadać też zdolności „przyrodzone", m. in. drobiazgowość i sumienność w wykonywaniu wszelakich zobowiązań. Jeden mankament w obliczeniach potrafi mieć dramatyczne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w których spotykamy się z dużym ruchem kapitału), lecz też mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Interesantowi doradztwo z obszaru prowadzenia księgi zysków i odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, tworzenia pitów, a także wykonywania sprawozdań, m. in. dla ZUS. Trzeba pamiętać, iż obowiązkiem osoby działającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i doskonalenie predyspozycji. Słowem, stopnia magistra jest wyłącznie podstawą do wykonywania takiego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym można zjednać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się „rachunkowość online" lub pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego". W takim przypadku Odbiorcy nie muszą opuszczać domu lub firmy, aby ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w umówionym miejscu i bierze wszelakie papiery na potrzeby obliczeń. Czasem może też pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam na miejscu zająć się daną sprawą.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest doskonałym rozwiązaniem dla księgowych, które od kilku lat funkcjonują w branży i nie planują aktualnie zatrudniać się u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego jest powiązane jednak z paroma postulatami, przykładowo sporymi nakładami budżetowymi. Koszt założenia odrębnego biura rachunkowego jest uzależniony zwłaszcza od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu biurowego będzie sporo kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę dokumentów można komfortowo załatwić online. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie optymalnym pomysłem, szczególnie, kiedy zaledwie zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby otwarcia firmy księgowej niezbędne są: zarejestrowanie odrębnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Nie możemy wyznaczać Klientom przypadkowym stawek, np. takich, jakie wypatrzymy w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz poziomem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Powszechnie dokonuje się podziału na ilość dokumentów.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w link w tym miejscu - Księgowość